Ekonomi

BM Genel Sekreteri IMF ve Dünya Bankası’na Reform Çağrısında Bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, gelişmekte olan ülkelerin Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’ndan gerektiği gibi yararlanamadıklarını belirterek, bu kurumlara reform çağrısında bulundu.

Guterres, Kovid-19 salgını döneminde IMF ve Dünya Bankası’nın çalışmalarını “kesin bir başarısızlık” olarak nitelendirerek, bunun onlarca ülkeyi yüksek borçlu bıraktığını vurguladı.

Zengin ülkelerin IMF’den fakir ülkelere göre daha fazla yararlandığını belirten Guterres, IMF ve Dünya Bankası’nın “tarihi hatalardan” dönmesi gerektiğini değerlendirdi.

Guterres, salgın döneminde 772 milyon nüfusa sahip G7 ülkelerine IMF’den 280 milyar dolar, 1.1 milyar dolar nüfusa sahip az gelişmiş ülkelere ise 8 milyar dolar tahsis edildiğine dikkat çekti.

Kriz Kümesi BM Direktörü Richard Gowan şunları söyledi: “Batılı hükümetler, Çin’in gelişmekte olan ülkelere borç vermede giderek daha etkili olduğunun farkındalar. Bu nedenle, yoksul ülkelerin borç için Pekin’e bel bağlamasını önlemek için IMF ve Dünya Bankası’nda reform yapmak istiyorlar.” sözlerini kullandı.

saricakaya-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu